„Dzięki kulturze człowiek staje się bardziej ludzki”
Już od po raz ósmy organizujemy w naszej parafii tzw. dni kultury patriotyczno-chrześcijańskiej obejmujące także obchody Święta Niepodległości.
W pierwszym dniu (8. 11. 2005r) pan dr Tadeusz Zych z Tarnobrzega, w swoim wykładzie, przedstawił nam trudne drogi do Niepodległości w naszym regionie i rolę kościoła w budzeniu świadomości narodowej, zwłaszcza wśród chłopów, a także rolę Komendanta Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu Niepodległości przez Polskę.
W dyskusji po wykładzie podkreślano wielkość i znaczenie 11 listopada 1918r. Święto związane z tą datą dawało wielu ludziom siłę do przetrwania ciemnej nocy okupacji hitlerowskiej. Wszak za wywieszenie flagi narodowej Niemcy rozstrzeliwali.
Drugiego dnia przeżywaliśmy uroczystą Mszę świętą w intencji naszej Ojczyzny, której przewodniczył J. E. ks. Biskup Edward Frankowski, a w której uczestniczyła Kompania Honorowa Wojska Polskiego z Rzeszowa, orkiestra wojskowa, drużyna Bractwa Rycerskiego, przedstawiciele samorządu miasta i gminy Nowa Dęba i licznie przybyła ludność i młodzież szkolna.
Po południu zaś odbyła się wieczornica, w której przedstawiono poemat Karola Wojtyły pt. „Myśląc Ojczyzna…”. Słowom poematu towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina i pieśni patriotyczne w wykonaniu chóru parafialnego.
Karol Wojtyła w swoim poemacie pisze, że „ta polska ziemia – nasza Ojczyzna” w swojej historii miała okresy wielkości i sławy, ale i cierpień, i zagrożeń. Miłość Ojca Świętego do Ojczyzny dobrze oddał piękny gest i dowód miłości (przypomniany na ekranie) – pocałunek polskiej ziemi na początku I Jego pielgrzymki do Polski. Gest ten wtedy wywołał zaskoczenie i zdziwienie, ale dla nas był piękną lekcją patriotyzmu.
Wolność, która jest głównym motywem utworu, musi być ciągle zdobywana i trzeba za nią płacić całym sobą, iść ku niej przez pokolenia. „Wolność to dar i zmaganie”.
Obok wolności znaczącym motywem poematu jest „polskie słowo i myśl polska”, bo „nie przeżyje naród , co swój język zaniedba i splugawi”.
11 listopada natomiast uczciliśmy modlitwą różańcową pamięć wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolność ojczyzny, zmarłych bohaterów narodowych, którzy jak Romuald Traugutt mówili „wolimy zagładę niż haniebną niewolę”.
Królowo Polski módl się za nami, abyśmy umieli docenić wolność, którą obecnie mamy, abyśmy umieli kochać siebie wzajemnie i Ojczyznę naszą wspomagać ją i Jej służyć.
Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!
Maria Zybaczyńska -
Akcja Katolicka przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie