Działalność Wydarzenia ABY POLSKA BYŁA POLSKĄ...

"ABY POLSKA BYŁA POLSKĄ ..."
Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża świętego w Nowej Dębie w swoim programie duszpasterskim umieszcza między innymi działalność, która współbrzmi z aktywnością patriotyczną miejsko-gminnego środowiska. Chce w ten sposób włączać się, na miarę swoich możliwości, w budowanie w lokalnej społeczności ducha miłości do Ojczyzny, do narodowej tradycji. Chce też kultywować pamięć o bohaterstwie Polaków minionych pokoleń.

Na roczny cykl patriotycznych obchodów składają się: kultywowanie rocznic "sierpniowych" (rocznica Powstania Warszawskiego, pamięć o zwycięskiej bitwie pod Warszawą, rocznica zaistnienia NSZZ "Solidarność"), pielgrzymka do Sanktuarium Świętego Krzyża na Łysej Górze upamiętniająca napaść Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939r., październikowa modlitwa różańcowa za Poległych w obronie Ojczyzny oraz uroczyste obchody Święta Niepodległości.

Inicjatywy te realizują członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej (POAK), członkowie innych grup duszpasterskich parafii, swój udział mają także społeczności przedsiębiorstw oraz aktywni i chętni mieszkańcy tutejszego środowiska.

Wymowna w swej treści była tegoroczna pielgrzymka na Święty Krzyż.

"Na drogach ludzkich sumień,
nieraz tak trudnych i tak bardzo powikłanych,
Bóg postawił wielki drogowskaz,
który życiu ludzkiemu nadaje kierunek
i ostateczny sens.
Jest nim Krzyż Pana naszego, Jezusa Chrystusa".

                                      Jan Paweł II

Święty Krzyż jest najstarszym miejscem pielgrzymkowym w Polsce, do którego wiernych przyciągały relikwie Drzewa Krzyża Świętego, które według najstarszych podań podarowane zostały zakonnikom w XII wieku przez św. Emeryka. W ciąg tradycji związanych z Krzyżem wpisuje się święto Podwyższenie Krzyża Świętego, które obchodzimy w Kościele katolickim 14 września. Wiele kościołów i kaplic nosi ten tytuł.
Nasz Kościół również jest pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

Z 21 na 22 września 2007 roku odbyło się międzydiecezjalne nocne czuwanie Akcji Katolickiej na Świętym Krzyżu. Członkowie POAK wraz z proboszczem i innymi pielgrzymami udali się na ziemię Świętego Krzyża.

Modlitwę pielgrzymkową rozpoczęliśmy Apelem Jasnogórskim pod "Trzema Krzyżami Katyńskimi" u stóp Łysicy. Po apelu uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej do Sanktuarium, którą poprowadziła Akcja Katolicka diecezji kieleckiej.

W Sanktuarium, czuwanie przed mszą świętą prowadziła Akcja Katolicka z diecezji rzeszowskiej. Okolicznościowe rozważanie wygłosił diecezjalny asystent Akcji Katolickiej w diecezji sandomierskiej ks. Grzegorz Miszczak.
O godzinie 24.00 uczestniczyliśmy we Mszy świętej, podczas której pełniliśmy posługi liturgiczne.
Piękna liturgii dopełniał śpiew naszego parafialnego chóru.


Od godziny 1.30 do godziny 3.30 prowadziliśmy czuwanie modlitewne, na które złożyły się medytacje o Krzyżu, wiersze autorstwa między innymi: Sługi Bożego Jana Pawła II, Ewy Szelburg - Zarębiny, Teofila Lenartowicza, śpiewy stosownych pieśni w wykonaniu chóru i wszystkich uczestników czuwania. W tym roku pielgrzymka przebiegała pod hasłem: "Przypatrzcie się powołaniu waszemu".

"Krzyż bowiem stanowi jakby dotknięcie odwieczną miłością
najboleśniejszych ran ziemskiej egzystencji człowieka".

Czuwanie zakończyliśmy mickiewiczowskim zawołaniem:

"Tylko pod Krzyżem
Tylko pod tym znakiem,
Polska jest Polską
A Polak - Polakiem".

Pobudzającą do głębokiej refleksji jest "modlitwa różańcowa w intencji poległych za Ojczyznę" prowadzona przez POAK.
Pod koniec października, uczestnicy tradycyjnego nabożeństwa różańcowego pod przewodnictwem POAK modlili się w intencji poległych za Ojczyznę. Okolicznościowe wspomnienia o walczących o obronie Ojczyzny, jak i rozważania oraz stosowną poezję przygotował i prezentował pan Józef Antończyk.

Modliliśmy się "za Tych z komór gazowych i Tych ze śniegów Syberii, za Tych z pól bitewnych wszystkich wojen i za Tych z urzędów śledczych, gdzie zagłuszano krzyk i wołanie torturowanych, za Tych co musieli kopać własne groby, którym ręce wiązano z tyłu i kazano klękać przed jamą i wreszcie za Tych, którzy ginęli z rąk bratnich".

Za wstęp przed modlitwą posłużył fragment wspomnień księdza Stanisława Tworkowskiego, kapelana walczącej Warszawy. Ten tekst dobrze uzasadnia dzisiejsze nasze różańcowe wołanie do Matki Bożej
o wstawiennictwo u Boga.
"Nigdy nie zapomnę widoku Polski niezwyciężonej i wiecznej, której odblask widziałem w oczach śmiertelnie rannego żołnierza... Odłamek granatu zmiażdżył mu dolną szczękę i urwał część języka. Zamiast twarzy widzę wielką krwawiącą ranę.... Spełniam posłannictwo, chcę go wesprzeć łaską Chrystusa - Lekarza. Spowiadam go. Na moje pytania odpowiada skinieniem głowy. Tajemnice jego serca nie są zawiłe. Rzucam ostatnie pytanie. Odpowiedz ukaże mi pełny obraz duszy żołnierza. Bracie mój, czy kochasz Matkę Boską? Spogląda na mnie z bolesnym zdumieniem. Dlaczego zadaję takie pytanie? Czy można w to wątpić? Jego oczy zachodzą łzami. Drżącymi rękoma szuka czegoś w kieszeniach munduru. Chwila ciszy. Znalazł. Oto odpowiedź! Pokazuje różaniec, którym owija skrwawione dłonie i wznosi je ku górze. Chciał coś powiedzieć, ale z poszarpanej krtani wydziera się tylko jęk".

W poszczególnych częściach modlitwy wspomniano:
- Poległych w czasie powstań narodowych,
- Żołnierzy i Partyzantów poległych w czasie I i II Wojny Światowej,
- Polaków zamordowanych w obozach koncentracyjnych, obozach jenieckich i łagrach sowieckich,
- ofiary najbardziej bezbronne - Dzieci, Matki, Kobiety,
- Robotników Poznania, Wybrzeża, Śląska, poległych z rąk bratnich, którzy domagali się chleba i pełnej niepodległości Polski.
Nie zapomniano o ks. Jerzym Popiełuszce.

Również obchody Święta Niepodległości miały podniosły charakter.

W bieżącym roku przypada 89 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.
By uczcić tych, którzy oddali swe życie w walce o niepodległość i wolność naszej Ojczyzny, poległych
w powstaniach, w I Wojnie Światowej, by uczcić pamięć Polaków wcielonych do trzech zaborczych armii - chłopców, halerczyków, żołnierzy brygad marszałka Piłsudskiego, żołnierzy broniących Ojczyzny przed bolszewicką inwazją 1920 roku, żołnierzy września, zorganizowaliśmy trzydniowy patriotyczny cykl obchodów Święta Niepodległości, na który złożyły się:
   1. okolicznościowa wieczornica,
   2. projekcja filmu pt "Katyń",
   3. uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej (POAK) przy współpracy z pracownikami Domu Kultury,
z młodzieżą z Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Nowej Dębie, z zespołami duszpasterskimi parafii, zaprezentował w dniu 9 listopada w Samorządowym Ośrodku Kultury (SOK) wieczornicę - spotkanie
pod hasłem: "OJCZYZNA - MATKĄ, MATKI W OJCZYŹNIE".

Na tę akademię złożyły się: teksty - narracje historyczne, wiersze Adama Mickiewicza, Stanisława Wyspiańskiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Zygmunta Krasińskiego, Leopolda Staffa, Edwarda Szymańskiego, Jerzego Żuławskiego, Józefa, Macieja Kononowicza.
Całość przeplatały pieśni patriotyczne takie jak: "Gaude Mater", "Ave Maria", "Bogurodzica", "Żeby Polska była Polską", "Rota" , "Pierwsza Kadrowa", "Warczą karabiny", "My pierwsza brygada", "Wojenko, wojenko..", "Piechota" i inne popularne pieśni patriotyczne w wykonaniu zespołu śpiewaczego młodzieżowego z Gimnazjum Nr 1, chóru parafialnego i wszystkich uczestników spotkania.

Matka - symbol wszystkiego co najpiękniejsze i najszlachetniejsze w naszym narodzie.
Matka Polka, szlachetna odważna, dumna i pełna poświęcenia. Wśród nas żyją matki, świadkowie tragicznych wydarzeń II Wojny Światowej.
Jedną z takich matek jest Pani Janina Wojnarowska, która w czasie uroczystości podzieliła się wspomnieniami z przeżyć ze swojej działalności w szeregach Armii Krajowej, w więzieniu, w czasie śledztwa i aresztowania. Jest jedną z tych Matek Polskich, które urodziły i wychowywały dzieci w więzieniu, które też w dniu 28 maja 2007 roku Pan Prezydent Lech Kaczyński odznaczył Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Te bolesne przeżycia są dowodem odwagi i poświęcenia Polaków w tych trudnych czasach dla Ojczyzny. Nie wolno nam zapominać o Bohaterach, którzy historię naszej Ojczyzny swoimi losami znaczyli,
bo narody, które tracą pamięć, tracą życie.
Od pokoleń Bohaterów minionych lat zniewolonej Ojczyzny i walk o jej niepodległość, uczymy się kochać Ojczyznę, od nich uczymy się poświęcenia, szacunku do prawdy, sprawiedliwości, wolności.

Słowa podziękowań kierujemy do Dyrekcji i wszystkich pracowników Domu Kultury w Nowe Dębie za zorganizowanie projekcji filmu A. Wajdy pt "Katyń".
To wydarzenie poruszające swoją treścią mocno wpisało się w tegoroczne obchody Święta.

W samym dniu Święta o godz. 11.30 odbywała się modlitwa nowodębskiej społeczności w intencji Ojczyzny. Na tej Mszy świętej zgromadzili się: poczty sztandarowe szkół i przedsiębiorstw, Dowództwo Jednostki Wojskowej wraz z podległymi żołnierzami, Bractwo Rycerskie, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Tarnobrzegu ze Starostą na czele, członkowie Samorządu Miejsko-Gminnego z Burmistrzem i Przewodniczącym Rady, delegacje przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie Nowej Dęby oraz licznie obecni mieszkańcy i członkowie parafii.


Mszy świętej przewodniczył ks. prałat Antoni Sanecki z Tarnowskiej Woli, przy współudziale ks. prałata Mieczysława Wolanina i ks. płk Waldemara Rawińskiego, który też wygłosił okolicznościową homilię.
Posługi liturgiczne pełniły osoby, które odzwierciedlały uczestników świętego zgromadzenia.
Zadania muzyczne w liturgii wykonywali kolejno: orkiestra dęta (SOK), parafialny zespół muzyczny - organista i chór.

Po zakończeniu modlitw pieśnią "Boże coś Polskę", uczestnicy Mszy świętej udali się na plac przed Urzędem Miasta i Gminy, gdzie przy obelisku upamiętniającym twórcę COP Eugeniusza Kwiatkowskiego mogli przeżywać Uroczystość o charakterze państwowym.
Na tę część złożyły się: odegranie Hymnu Narodowego, podniesienie Flagi Państwowej, okolicznościowe przemówienie Burmistrza Miasta i Gminy, Apel Poległych.

Tak zorganizowane obchody Święta połączyły różne środowiska Miasta i Gminy wokoło jednej wspólnej sprawy, której na imię Polska.

Coroczne przygotowywanie do przeżywania treści patriotycznych staje się okazją do odnawiania pamięci
o bogatej przeszłości naszej Ojczyzny, o Jej zakorzenieniu w środowisku wartości chrześcijańskich
i dostrzegania wkładu, jaki społeczność Polaków minionych pokoleń wniosła w kulturę europejską.
Te obchody budzą też w nas na nowo postawę miłości i odpowiedzialności za obecne losy Ojczyzny.

Oddział Akcji Katolickiej w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie
(Maria Mroczek, Zofia Boryńska, Józef Antończyk, Ks. Eugeniusz Nycz)