Wybierz


Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Nowej Dębie szczyci się posiadaniem Obrazu Matki Bożej, który Ojciec święty Jan Paweł II poświęcił na Jasnej Górze w dniu 19.06.1983 r. podczas drugiej pielgrzymki do Polski.

Wizerunek ten jest wykonaną w 1982 roku przez ludowego malarza Edwarda Jarmusiewicza, mieszkańca Bezwoli, kopią słynącego łaskami obrazu Maryi z sanktuarium w Kodniu (diecezja siedlecka).

>> Więcej o Sanktuarium w Kodniu i o obrazie Matki Bożej...


 


Pielgrzymka parafialna do Kodnia (2001r.)

 

Z inicjatywy NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” DEZAMET Nowa Dęba, reprezentowanego przez ówczesnego przewodniczącego inż. Kazimierza Chwesiuka, obraz ten ufundowała społeczność ludzi pracy nowodębskiego środowiska. 

Gest ten był jednym z wielu wymownych znaków integrowania się społeczności tutejszego ośrodka robotniczego przy Kościele, przy Maryi patronce ludzi pracy, w obliczu beznadziei jaka pozostawała po zdelegalizowaniu NSZZ „SOLIDARNOŚĆ” i po „stanie wojennym”. 
Cała inicjatywa zbierania ofiar odbywała się „w ukryciu”, gdyż wszelkie inicjatywy Związkowców traktowane były przez ówczesną Władzę 
za antypaństwowe i dlatego karalne.

 


Tablica pamiątkowa znajdująca się w kaplicy Matki Bożej

 

Delegacja fundatorów (Kazimierz Chwesiuk, Jerzy Bus, Danuta Rzepka, Elżbieta Markowicz, Wiesław Meldner oraz ks. Eugeniusz Nycz), 
przy życzliwości Stefana Busia, który użyczył odpowiedniego pojazdu, przewiozła obraz z Bezwoli do Częstochowy, a następnie po poświęceniu do Nowej Dęby. 

Na ten moment świątynia była jeszcze w początkowym stadium budowy, dlatego obraz pozostawiono w specjalnie przygotowanym pokoju w domu państwa Magdów przy ulicy Korczaka. Po kilkunastu miesiącach obraz przyjęli do swego mieszkania państwo Busiowie przy ulicy ks. Łagockiego. Od 1987 do 1992 obraz przechowywano w nowowybudowanym budynku parafialnym przy ulicy Leśnej. 

Pomimo tego, że obraz nie był dostępny do publicznego kultu dla wiernych, to jednak mniejsze grupy parafian czy też ze środowiska pracowniczego gromadziły się w tych latach przy obrazie na okolicznościowej modlitwie.

 


Kaplica Matki Bożej Kodeńskiej

 

Uroczystego wprowadzenie obrazu do świątyni dokonał 
ks. bp Ordynariusz Wacław Świeżawski w październiku 1992. 
Od tego momentu kaplica, w której umieszczono wizerunek Matki Bożej „Kodeńskiej” pozostaje miejscem szczególnej modlitwy indywidualnej, wspólnotowej i patriotycznej tutejszego środowiska.

 

Wybierz

  Do góry