Wczesną wiosną 1999 roku, odpowiadając na Apel Biskupa Sandomierskiego ks. prof. Wacława Świerzawskiego, Zarząd Zakładów Metalowych DEZAMET Spółka Akcyjna w Nowej Dębie w składzie: Stanisław Wójcik, Urszula Krakowska, Lesław Flis podjął decyzję o pomocy organizatorom pielgrzymki i czynnym włączeniu się w przygotowanie wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu.
Pełnomocnikiem Zarządu Spółki ds. roboczych kontaktów ze Sztabem organizacyjnym pielgrzymki Ojca Świętego, w celu ustalenia zakresu i formy pomocy Zakładów Metalowych, został Szef Biura Zarządu Spółki Marian Piechota. Po wizycie w sztabie organizacyjnym zapadła decyzja, że DEZAMET S.A. wykona jeden z głównych elementów papieskiego ołtarza polowego tj. krzyż - dużych rozmiarów replikę Krzyża Walecznych.
Krzyż ten, jako jedyny ze wszystkich elementów papieskiego ołtarza został trwale osadzony na fundamencie, posadowiony na skarpie w pobliżu Collegium Gostomianum i w tym miejscu na wieczną pamiątkę dla potomnych pozostanie.
Krzyż został wykonany w DEZAMET S.A. jako konstrukcja w całości metalowa, zgodnie z miniaturowym gipsowym wzorem, dostarczonym do Spółki przez artystę rzeźbiarza z A.S.P. w Krakowie prof. Wincentego Kućmę. Dla zobrazowania skali przedsięwzięcia nadmieniamy, że wzorzec miał ok. 50 cm średnicy, rzeczywiste zaś wymiary Krzyża to: 4m x 4m (mierząc w ramionach).
Zważywszy na fakt, że DEZAMET nie specjalizował się w tego typu konstrukcjach, decyzja o wykonaniu Krzyża w Spółce choć nie była przypadkowa, była nie tylko odważna, ale i dość ryzykowna. Z pomocą pospieszyli jednak ludzie dobrej woli, a zarazem fachowcy w swojej branży.
I tak szczegółową dokumentację konstrukcyjną oraz technologiczną wraz z rysunkami wykonawczymi opracował specjalizujący się w różnych stalowych konstrukcjach (m.in. konstruując 40-tonowy dźwig), pan Józef Zarzyczny ze Stalowej Woli.
Powierzchnia Krzyża (spawana), wykonana z odpowiedniego gatunku blachy z brązu o grubości 6 mm, osadzona została na konstrukcji nośnej Krzyża, wykonanej z profili stalowych odpowiednio zabezpieczonych antykorozyjnie. Materiał na poszycie konstrukcji nośnej tj. blachę brązową wykonała, na specjalne zamówienie pilnie, w trybie awaryjnym Huta Batory. Roboty spawalnicze i ślusarskie realizowała brygada pod kierownictwem mistrza Stanisława Zygi i brygadzisty Tadeusza Walca ze Stalowej Woli.
Krzyż posiada dwa ramiona stałe, oraz ze względu na uwarunkowania transportowe na plac posadowienia, dwa ramiona rozłączne (przykręcone śrubami do skrzyni nośnej).
Wykonany w 1999 roku w DEZAMET S.A. Krzyż Walecznych dla papieskiego ołtarza, opodal którego w czerwcu ówczesnego roku gromadzili się podczas uroczystego nabożeństwa żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Policji, z kadrą oficerską i generalicją na czele oraz rzesze świeckich obywateli - jest swoistym wotum dziękczynnym Załogi za wieloletnie istnienie tej powstałej w ramach COP-u Fabryki (obchodzącej w tym czasie Jubileusz 60-lecia), w nadziei na dalszą działalność w trudnym okresie transformacji.
Tekst: Stanisław Wójcik, Marian Piechota
|